اگر برای معاینه به بیمارستان یا آزمایشگاه رفته اید، احتمالاً یک سرنگ و سوزن دیده اید. این یک لوله پلاستیکی کوچک با یک سوزن در یک سر است. از سرنگ ها برای معرفی داروها از طریق راه های داخل وریدی، عضلانی یا داخل پوستی استفاده می شود.فهرست مطالب

آنها همچنین برای گرفتن خون و سایر مایعات بدن برای آزمایش استفاده می شوند. بدون سوزن، سرنگ برای دادن دارو به صورت خوراکی یا داخل لوله تغذیه مفید است.

تصویر استاندارد یک سرنگ

تصویر 1: تصویر استاندارد یک سرنگ.

منبع تصویر:  healthhub.sg

سرنگ پلاستیکی 20 میلی لیتری

تصویر 2: یک سرنگ پلاستیکی 20 میلی لیتری.

منبع تصویر:  media.rs-online.com

سرنگ شیشه ای 20 میلی لیتری

تصویر 3: یک سرنگ شیشه ای 20 میلی لیتری.

منبع تصویر:  ssl-images-amazon.com

یک سرنگ فولادی ضد زنگ

تصویر 4: یک سرنگ فولادی ضد زنگ.

منبع تصویر:  kdscientific.com

انواع مختلف سرنگ چیست؟

در یک نگاه، سرنگ ها یکسان به نظر می رسند اما اینطور نیستند. انواع مختلفی از سرنگ ها وجود دارد، اگرچه اکثر آنها یکبار مصرف هستند. اگر سرنگ بخرید، با یا بدون سوزن متصل به آن عرضه می شود.

 1. سرنگ پلاستیکی – این سرنگ رایج است زیرا ارزان و یکبار مصرف است. دارای نوک پیستون پلاستیکی کامل یا نوک پیستون لاستیکی است. از بین دو نوک، نوک پیستون لاستیکی بهتر است زیرا نشت مایع را از کنار پیستون به حداقل می رساند. اگرچه مقرون به صرفه است، سرنگ های پلاستیکی تحت فشار خم می شوند که می تواند منجر به عدم دقت حجم تا 5٪ شود.
 2. سرنگ شیشه ای – این نوع سرنگ با پمپ سرنگ استفاده می شود. بر خلاف سرنگ های پلاستیکی که یکبار مصرف هستند، سرنگ های شیشه ای در مقایسه با سایر انواع سرنگ قابل استفاده مجدد و دقیق تر هستند. پیستون را می توان از شیشه آسیاب شده، شیشه با نوک سرنگ تفلون، فلز با نوک تفلون و فقط فلزی ساخت. سرنگ شیشه ای گرانتر از سرنگ پلاستیکی است.
 3. سرنگ فولادی ضد زنگ – از بین انواع سرنگ، فولاد ضد زنگ بادوام ترین سرنگ است. در درجه اول برای کاربردهای دوز فشار بالا استفاده می شود. دوام این ماده آن را به گران ترین نوع سرنگ تبدیل می کند. به غیر از قیمت، یکی دیگر از اشکالات چالش استفاده از آن است زیرا شفاف نیست. متخصصان بهداشت ممکن است بارگیری و حذف حباب های هوا را دشوار بدانند. (1، 2، 3، 4، و 5)
انواع مختلف سرنگ

تصویر 5: انواع مختلف سرنگ.

منبع تصویر: vitalitymedical.com

در انتخاب سرنگ به چه نکاتی توجه کنیم؟

اندازه

هنگام انتخاب یک سرنگ، باید اندازه آن را در نظر بگیرید. اطمینان حاصل کنید که اندازه سرنگ با حجم داروهایی که باید داده شود و همچنین جریان فشار مورد نظر مطابقت داشته باشد. اگر قصد دارید حجم زیادی دارو بدهید، به یک سرنگ بزرگ نیاز دارید. همین امر در مورد جریان کم فشار نیز صدق می کند.

نکات سرنگ – انواع مختلفی از سرنگ ها وجود دارد که به شرح زیر است:

 • نوک قفل لوئر – وقتی نوک سرنگ به میان می آید، یکی از گزینه های رایج نوک قفل لوئر است. سوزن را با چرخاندن روی آن محکم می کند.
 • نوک لغزشی – سوزن بدون نیاز به پیچاندن آن بر روی سرنگ نوک لغزنده قرار می گیرد. نوک لغزش کاتتر برای لوله های پزشکی مانند لوله های تغذیه و کاتتر استفاده می شود.
 • نکات غیرعادی – اگر می خواهید داروهایی را به موازات پوست بیمار معرفی کنید، مانند ورید نزدیک سطح پوست، نوک سرنگ عالی است.
 • نوک سرنگ کاتتر – نوک آن مخروطی است تا لوله بتواند روی نوک آن بلغزد. در درجه اول برای آبیاری استفاده می شود. (3، 5، 6، و 7)

سوزن ها – در یک انتها یک هاب دارند که به سرنگ متصل می شود. سوزن ها دارای طول های مختلف هستند و بر حسب اینچ اندازه گیری می شوند. آنها همچنین در اندازه سنج متفاوت هستند. سوزن های نازک اندازه های گیج بالایی دارند. نوک سوزن دارای یک اریب/شیب است تا سوزن به راحتی از بافت ها عبور کند. وقتی نوبت به انتخاب سوزن برای سرنگ می رسد، باید چند نکته را در نظر داشته باشید. آنها به شرح زیر هستند:

o    گیج – هنگام انتخاب گیج سوزنی، باید نوع دارویی که باید به بیمار داده شود و همچنین قسمتی از بدن که سوزن باید از آن عبور کند را در نظر بگیرید. ضخامت سوزن به گیج آن بستگی دارد. یک عدد مربوطه دارد که قطر سوزن را نشان می دهد. اگر گیج کم باشد، قطر پهن است. اگر گیج بالا باشد به این معنی است که سوزن باریک است.

سوزن‌سنج‌های رایج 26 و 27 هستند که برای تزریق‌های استاندارد – داخل جلدی، زیر جلدی و داخل عضلانی استفاده می‌شوند. هر چه گیج بالاتر باشد، سوزن ریزتر باشد، هنگام عبور از پوست درد کمتری ایجاد می کند. سوزن های گیج پایین برای نواحی از بدن با پوست ضخیم یا زمانی که داروهایی که باید به بیمار داده شود چسبناک هستند در نظر گرفته می شوند.

o    طول – طول سوزن ها از 3/8 اینچ تا 3-1/2 اینچ متغیر است. هنگام انتخاب طول سوزن، باید محل تزریق را در نظر بگیرید. هنگام وارد کردن داروها به قسمت های عمیق تر بدن مانند تزریق عضلانی از سوزن های بلندتر استفاده می شود.

برای تزریق عضلانی، طول سوزن مناسب 7/8 تا 1-1/2 اینچ است. برای تزریق زیر جلدی، طول سوزن ایده آل ½ تا 5/8 اینچ است. برای تزریق داخل جلدی، طول معمولی 3/8 تا ¾ اینچ است. (3، 6، 8، 9، و 10)

سوزن هایی با اندازه های مختلف

تصویر 6: سوزن هایی با گیج های مختلف.

منبع تصویر:  alicdn.com

توجه داشته باشید:

سایر عوامل ضروری که باید در هنگام انتخاب سرنگ در نظر داشته باشید، لوله های پزشکی/آبیاری و هدف تزریق هستند. سرنگ انسولین U-100 یکی از رایج ترین انواع سرنگ است که عمدتاً برای داروهای دیابت استفاده می شود. این فقط یک بار مصرف است.

چه چیزی را باید در نظر داشت؟

 • برای تزریق داخل جلدی، گیج سوزنی توصیه شده 26 تا 28 است.
 •  برای تزریق عضلانی، گیج سوزنی توصیه شده بین 26 تا 30 است.
 • برای تزریق زیر جلدی، گیج سوزنی توصیه شده بین 19 تا 27 است.
 • اگر گیج و عدد زیاد باشد سوزن کوچک است.
 • هنگام معرفی داروهای چسبناک/ضخیم، باید از یک سوزن بزرگ و پهن استفاده کنید.
 • سوزن های گیج پایینی بزرگ و محکم هستند و در نتیجه از احتمال خم شدن یا شکستن جلوگیری می کنند.
 • اعداد گیج بالاتر باعث درد و ناراحتی کمتری می شود. (1، 4، و 7)

 

راهنمای انتخاب سوزن سنج
راهنمای انتخاب طول سوزن
استفاده از سوزن

منبع تصاویر: vitalitymedical.com

نوزاد – 0 تا 28 روز

گیج سوزنی توصیه شده بین 22 تا 25 با طول 5/8 اینچ است که باید به عضله قدامی جانبی ران وارد شود.

نوزادان – 1 تا 12 ماه 

تزریق به عضله قدامی جانبی ران با گیج سوزنی از 22 تا 25 و طول سوزن 1 اینچ وارد می شود.

کودک نوپا – 1 تا 2 سال

 • طول سوزن بین 1 تا 1 ¼ اینچ است و گیج های 22 تا 25 به عضله قدامی جانبی ران تزریق می شود.
 • برای مسیر عضله دلتوئید، گیج ایده آل بین 22 تا 25 با طول سوزن 5/8 تا 1 اینچ است. (4، 9، و 10)

کودکان – 3 تا 18 سال

 • برای مسیر عضله دلتوئید، گیج سوزنی 22 تا 25 با طول 5/8 تا 1 اینچ است.
 • برای عضلات قدامی جانبی ران، گیج سوزنی 22 تا 25 و طول ایده آل 1 تا 1 ¼ اینچ است.

برای تزریق زیر جلدی، اندازه سوزن بین 23 تا 25 از حداقل 5/8 اینچ متغیر است.

برای تزریق عضلانی، مسیر معمول عضله دلتوئید است. گیج سوزن ایده آل بین 22 تا 25 و طول 1 تا 1 ½ اینچ است. البته طول سوزن باید متناسب با وزن بیمار باشد.

هر چه بیمار سنگین‌تر باشد، سوزن باید طولانی‌تر باشد. به غیر از عضله دلتوئید، تزریق عضلانی در عضله قدامی ران نیز قابل انجام است. (2 و 4 و 6)

سرنگ هایی که برای بارگیری انسولین استفاده می شوند

تصویر 7: سرنگ های مورد استفاده برای بارگیری انسولین.

منبع تصویر:  xmsymphony.com

سرنگ های انسولین

یک سرنگ انسولین برای رساندن انسولین به بیماران مبتلا به دیابت استفاده می شود. سرنگ انسولین دارای سه قسمت است – سوزن، بشکه و پیستون. اندازه سرنگ انسولین از 0.25 میلی لیتر تا 1.0 میلی لیتر متغیر است. اندازه سرنگ تعداد واحدهایی را که می تواند نگه دارد نشان می دهد. بنابراین یک 0.40 میلی لیتر می تواند 40 واحد انسولین را در خود جای دهد. هرچه اندازه سرنگ بزرگتر باشد، واحد انسولین بیشتری می تواند در خود جای دهد. هنگام انتخاب اندازه مناسب سرنگ، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • تعداد واحدهای انسولین مورد نیاز
 • قابل مشاهده بودن خطوط خط روی بشکه. بهتر است اگر می خواهید اندازه سرنگ کوچکی انتخاب کنید، زیرا خطوط روی بشکه سرنگ های کوچک راحت تر از سرنگ های بزرگ خوانده می شوند.
 • برای کودکان مبتلا به دیابت، سرنگ ایده‌آل انسولین 0.25 میلی‌لیتر یا 0.33 میلی‌لیتر است، زیرا این بیماران تنها به دوز کمی انسولین نیاز دارند.
 • بزرگسالان مبتلا به دیابت معمولاً به مقدار زیادی انسولین نیاز دارند. بنابراین، سرنگ ایده آل انسولین 1 میلی لیتر است که 100 واحد انسولین را تحویل می دهد. (3، 6، 8، و 10)

منابع

 1. https://en.wikipedia.org/wiki/Syringe
 2. https://www.shopmedvet.com/category/syringes-and-needles
 3. https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=9462
 4. https://www.verywellhealth.com/how-to-select-the-correct-needle-size-for-an-injection-2616536
 5. https://www.vitalitymedical.com/blog/selecting-syringes-and-needles.html
 6. https://www.shopmedvet.com/Coosing-the-right-syringe
 7. https://unionmedico.com/expanded-needle-and-syringe-guide/
 8. https://www.healthhub.sg/live-healthy/1438/how-to-read-an-insulin-syringe
 9. https://www.jefferspet.com/blogs/livestock-blog/entries/what-you-need-to-know-about-needles-and-injections
 10. https://www.sunsurgical.com/products/SYRINGES-AND-NEEDLES.aspx

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *