آیا اندازه سرنگ انسولین من مهم است؟

سرنگ های مختلف برخی برای انسولین
filistimlyanin/Getty Images

بیشتر از 34 میلیونمنبع مورد اعتماد افراد مبتلا به دیابت در ایالات متحده

در دیابت نوع 1 ، بدن نمی تواند انسولین خود را برای تنظیم سطح قند خون بسازد. در دیابت نوع 2 ، بدن نمی تواند به طور موثر از انسولین استفاده کند یا به اندازه کافی بسازد.

نزدیک به 7.4 میلیون نفر از افراد مبتلا به دیابت در ایالات متحده نیاز به مصرف انسولین برای مدیریت قند خون خود دارند.

انسولین را می توان به روش های مختلفی تجویز کرد: سرنگ، قلم ، پمپ . پزشک به شما کمک می‌کند بسته به دوز انسولین، سطح راحتی و عوامل هزینه تصمیم بگیرید که کدام نوع برای شما بهترین است.

چه در تزریق انسولین به خودتان تازه کار باشید و چه این یک روال روزانه باشد، چندین نکته از جمله اندازه سرنگ و سوزن برای حفظ سطح قند خون ثابت وجود دارد.

در این مقاله به نکات مهمی در مورد سرنگ های انسولین می پردازیم که باید بدانید.

سرنگ انسولین توضیح داد

هنگام خرید سرنگ انسولین باید به چند نکته توجه داشت.

سرنگ های انسولین یکبار مصرف هستند و برای یک بار مصرف در نظر گرفته شده اند. این به اطمینان از استریل بودن سوزن ها کمک می کند تا از خطر عفونت ناشی از سوزن های استفاده شده جلوگیری شود.

همچنین مهم است که محل های تزریق را بچرخانید تا از لیپوهایپرتروفی یا رسوب غیر طبیعی چربی در زیر پوست جلوگیری کنید. این یک عارضه شایع با تزریق روزانه انسولین است.

انسولین به صورت تزریق زیر جلدی – یا درست زیر پوست – تزریق می‌شود، بنابراین سوزن وارد ماهیچه نمی‌شود، که می‌تواند بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد.

بهترین اندازه سرنگ برای شما بستگی به دوز انسولین شما دارد. از آنجایی که دوز انسولین شما ممکن است تغییر کند، بسته به سطح قند خون شما افزایش یا کاهش یابد، ممکن است برای تنظیم دوز خود در صورت نیاز به چندین اندازه سرنگ نیاز داشته باشید.

خود سوزن های انسولین نیز دارای اندازه ها و ضخامت های متعددی هستند.

اندازه سرنگ های انسولین چیست؟

سرنگ های انسولین در اندازه های مختلف برای ارائه دوزهای مختلف انسولین وجود دارد.

خطوط اعداد در یک سرنگ انسولین که بر حسب میلی لیتر (mL) اندازه گیری می شود، نشان دهنده موارد زیر است:

 • سرنگ های 0.3 میلی لیتری برای دوزهای انسولین زیر 30 واحد انسولین هستند و در فواصل 1 واحدی شماره گذاری می شوند.
 • سرنگ های 0.5 میلی لیتری برای 30 تا 50 واحد انسولین هستند و در فواصل زمانی 1 واحدی شماره گذاری می شوند.
 • 1.0 میلی لیتر برای دوزهای بیش از 50 واحد انسولین است و در هر بازه 2 واحد شماره گذاری می شود.

اندازه بشکه تعیین می کند که یک سرنگ چه مقدار انسولین را نگه می دارد و گیج سوزن ضخامت سوزن را تعیین می کند. سوزن‌های نازک‌تر ممکن است برای برخی افراد برای تزریق راحت‌تر باشد.

طول یک سوزن تعیین می کند که تا چه اندازه به داخل پوست شما نفوذ کند. سوزن های انسولین فقط باید درست زیر پوست شما برود و داخل ماهیچه ها نباشد. سوزن های کوتاه تر برای جلوگیری از وارد شدن به عضله ایمن تر هستند.

نمودار اندازه سرنگ های معمولی انسولین

طول سوزنسوزن سنجاندازه بشکه
3/16 اینچ (5 میلی متر)280.3 میلی لیتر
5/16 اینچ (8 میلی متر)29، 300.5 میلی لیتر
1/2 اینچ (12.7 میلی متر)311.0 میلی لیتر

منابع خط بهداشتدستور العمل های اسنک سفارشی 5 دقیقه ای رایگان دریافت کنید

به تیم متخصصان تغذیه Healthline اجازه دهید تنقلات را بر اساس محدودیت های غذایی و ترجیحات غذایی شما توصیه کنندآن را امتحان کنید

چگونه می دانید از چه اندازه سرنگ انسولین استفاده کنید؟

سرنگ های انسولین در اندازه های مختلف با گزینه های مختلف طول سوزن عرضه می شوند.

اندازه صحیح به دوز انسولین و سطح راحتی شما با اندازه سوزن بستگی دارد. مهم است که اندازه صحیح را انتخاب کنید تا دوز کامل انسولین را در یک بار تزریق کنید و از اشتباه در دوز استفاده از سرنگ اشتباه جلوگیری کنید.

اگر دوزهای متفاوتی در روز بدهید، ممکن است به چندین سرنگ نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، 35 واحد در صبح و 10 واحد در شب به این معنی است که شما به یک سرنگ 0.3 میلی لیتری و یک سرنگ 0.5 میلی لیتری برای هر دوز نیاز دارید.

اگر نیاز به تنظیم روزانه دوز بر اساس سطح قند خون شما باشد، سرنگ‌ها انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

اگر دوز مصرفی شما نزدیک به حداکثر ظرفیت سرنگ است، ممکن است بخواهید اندازه آن را افزایش دهید تا از مشکل در کار با سرنگ جلوگیری کنید.

SIGN UP NOW

منبع خط سلامتتغذیه دیابت آسان شد – فقط در 10 دقیقه. یک هفته

ریز درس‌های هفتگی ما می‌توانند شما را با آگاهی لازم برای ایجاد تغییرات سالم در دیابت خود تقویت کنند. نکات کوتاه و ساده برای هفته پیش رو.ایمیل خود را وارد کنیدثبت نام کن

حریم خصوصی شما برای ما مهم است

چرا طول سرنگ مهم است

مطالعات روی اندازه سوزن انسولین نشان داده است که شاخص توده بدنی (BMI) در مورد طول سوزن برای دریافت دوز دقیق انسولین اهمیتی ندارد. BMI یکی از راه های تخمین چربی بدن بر اساس قد و وزن است.

سوزن هایی به کوتاهی 4 میلی متر (میلی متر) نشان داده اند که دوز دقیق را ارائه می دهند. اگر سوزن های بزرگ را دوست ندارید، این ممکن است برای راحتی شما با تزریق هر روز انسولین به خودتان مهم باشد.

سوزن های گیج نازک تر همچنین ممکن استمنبع مورد اعتماد درد کمتری داشته باشید، بنابراین اگر نیاز به تزریق روزانه دارید، این موضوعی است که باید در نظر بگیرید و با پزشک خود در میان بگذارید.

تکنیک شما برای تزریق انسولین، اندازه سرنگ و سوزن، همراه با چرخش محل های تزریق، در مدیریت سطح قند خون و اجتناب از عوارض مهم است.

خط پایین

برای بسیاری از افرادی که روزانه به خود انسولین تزریق می کنند، اندازه سرنگ و سوزن می تواند تفاوت بزرگی در راحتی و حفظ سطح قند خون ثابت ایجاد کند.

چه تجربه جدیدی باشد و چه مدتی است که از تزریق انسولین استفاده کرده اید، خوب است با ایمن ترین و موثرترین روش تزریق انسولین به خودتان آشنا شوید.

اگر در مورد سوزن زدن و تزریق واکسن انسولین به خودتان نگرانی دارید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

همچنین می توانید چند نکته در مورد تزریق انسولین را در اینجا مرور کنید.

بسته به دوز، راحتی و عوامل هزینه، گزینه‌های دیگری غیر از سرنگ نیز وجود دارد. سرنگ های انسولین در بین همه گزینه ها برای تحویل انسولین ارزان ترین هستند.

پزشک به شما کمک می کند تا انتخاب مناسبی را برای خود انتخاب کنید. آنها همچنین می توانند به شما کمک کنند تا زمانی که از دادن دوز انسولین خود مطمئن شوید تمرین کنید.

همیشه سوزن های استفاده شده را به درستی دور بریزید. سوزن ها را در سطل زباله معمولی نیندازید. برای کسب اطلاعات بیشتر به SafeNeedleDisposal.org مراجعه کنید .

آخرین بررسی پزشکی در 24 مارس 2021

 4 منبعفرو ریخت

بازخورد:

بررسی پزشکی توسط دبرا سالیوان، دکترا، MSN، RN، CNE، COI – نوشته شده توسط مالینی گوشال، RPh، MS در 24 مارس 202110 راه برای درمان قند خون پایین با غذای واقعی4 دستور غذای فوق العاده آسان برای مبارزه با دیابت نوع 26 دستور غذای براونی برای افراد مبتلا به دیابت

این مقاله به شما کمک کرد؟

آرهخیر

محل های تزریق انسولین: کجا و چگونه تزریق شود

روش های تزریق انسولین

راه‌های مختلفی برای مصرف انسولین وجود دارد، از جمله سرنگ، قلم انسولین ، پمپ انسولین و جت انژکتور . پزشک به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید کدام روش برای شما بهترین است. سرنگ یک روش رایج برای تحویل انسولین است. آنها کم هزینه ترین گزینه هستند و اکثر شرکت های بیمه آنها را پوشش می دهند.

سرنگ ها

سرنگ ها با توجه به مقدار انسولین و اندازه سوزن متفاوت هستند. آنها از پلاستیک ساخته شده اند و باید پس از یک بار استفاده دور انداخته شوند.

به طور سنتی، سوزن های مورد استفاده در انسولین درمانی 12.7 میلی متر (میلی متر) طول داشتند. تحقیقات اخیرمنبع مورد اعتمادنشان می دهد که سوزن های کوچکتر 8 میلی متری، 6 میلی متری و 4 میلی متری صرف نظر از جرم بدن به همان اندازه موثر هستند. این بدان معناست که تزریق انسولین نسبت به گذشته درد کمتری دارد.

SIGN UP NOW

خبرنامه خط سلامتایمیل دیابت دو بار در هفته ما را دریافت کنید

برای کمک به شما در حفظ دیابت، نکاتی درباره عاقلانه خوردن، اخبار پیشرفت‌ها و موارد دیگر برای شما ارسال می‌کنیم.ایمیل خود را وارد کنیدثبت نام کنهمچنین برای خبرنامه محبوب سلامت قلب ما ثبت نام کنید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است

محل تزریق انسولین

انسولین به صورت زیر جلدی تزریق می شود که به معنای داخل لایه چربی زیر پوست است. در این نوع تزریق از یک سوزن کوتاه برای تزریق انسولین به لایه چربی بین پوست و عضله استفاده می شود.

انسولین باید به بافت چربی درست زیر پوست شما تزریق شود. اگر انسولین را عمیق‌تر به عضله‌تان تزریق کنید، بدن شما آن را خیلی سریع جذب می‌کند، ممکن است طولانی‌تر نشود و تزریق معمولاً دردناک‌تر است. این می تواند منجر به کاهش سطح گلوکز خون شود.

افرادی که روزانه انسولین مصرف می کنند باید محل تزریق خود را بچرخانند. این مهم است زیرا استفاده از همان نقطه در طول زمان می تواند باعث لیپودیستروفی شود . در این شرایط، چربی یا تجزیه می شود یا در زیر پوست تجمع می یابد و باعث ایجاد توده یا فرورفتگی می شود که در جذب انسولین اختلال ایجاد می کند.

شما می توانید به نواحی مختلف شکم خود بچرخانید و محل های تزریق را حدود یک اینچ از هم دور نگه دارید. یا می توانید انسولین را به سایر قسمت های بدن از جمله ران، بازو و باسن تزریق کنید.

شکم

محل ترجیحی برای تزریق انسولین شکم شماست. انسولین در آنجا سریعتر و قابل پیش بینی تر جذب می شود و دسترسی به این قسمت از بدن شما نیز آسان است. محلی را بین پایین دنده ها و ناحیه شرمگاهی خود انتخاب کنید و از ناحیه 2 اینچی اطراف ناف خود فاصله بگیرید.

همچنین باید از نواحی اطراف جای زخم، خال یا لکه های پوستی خودداری کنید. اینها می توانند در نحوه جذب انسولین توسط بدن شما اختلال ایجاد کنند. همچنین از شر رگ های خونی شکسته و رگ های واریسی دوری کنید.

ران

می توانید تزریق را در نواحی فوقانی و بیرونی ران خود، حدود 4 اینچ از بالای ساق پا و 4 اینچ از زانو به بالا تزریق کنید.

بازو

از ناحیه چربی در پشت بازو، بین شانه و آرنج خود استفاده کنید.

نحوه تزریق انسولین

قبل از تزریق انسولین حتما کیفیت آن را بررسی کنید. اگر در یخچال بود، اجازه دهید انسولین شما به دمای اتاق برسد. اگر انسولین کدر است، محتویات را با چرخاندن ویال بین دستان خود برای چند ثانیه مخلوط کنید. مراقب باشید ویال را تکان ندهید. انسولین کوتاه اثر که با انسولین دیگر مخلوط نشده است نباید کدر باشد. از انسولین دانه دار، غلیظ یا تغییر رنگ استفاده نکنید.

برای تزریق ایمن و مناسب مراحل زیر را دنبال کنید:

مرحله 1

وسایل را جمع آوری کنید:

 • ویال دارو
 • سوزن و سرنگ
 • پدهای الکلی
 • گاز پانسمان
 • بانداژ
 • محفظه مواد تیز مقاوم در برابر سوراخ شدن برای دفع صحیح سوزن و سرنگ

دست های خود را کاملا با صابون و آب گرم بشویید. حتما پشت دست ها، بین انگشتان و زیر ناخن هایتان را بشویید. درمراکز کنترل و پیشگیری از بیماریمنبع مورد اعتماد (CDC) کف کردن را به مدت 20 ثانیه توصیه می کند، یعنی تقریباً زمانی که برای دو بار خواندن آهنگ «تولدت مبارک» طول می کشد.

گام 2

سرنگ را به صورت عمودی نگه دارید (با سوزن در بالا) و پیستون را به سمت پایین بکشید تا نوک پیستون به اندازه دوزی که قصد تزریق دارید برسد.

مرحله 3

درپوش ها را از ویال و سوزن انسولین بردارید. اگر قبلاً از این ویال استفاده کرده اید، درپوش بالای آن را با یک سواب الکلی پاک کنید.

مرحله 4

سوزن را به درپوش فشار دهید و پیستون را به سمت پایین فشار دهید تا هوای سرنگ به داخل بطری برود. هوا جایگزین مقدار انسولینی است که شما خارج می کنید.

مرحله 5

با نگه داشتن سوزن در ویال، ویال را وارونه کنید. پیستون را به سمت پایین بکشید تا قسمت بالای پیستون سیاه به دوز صحیح روی سرنگ برسد.

مرحله 6

اگر حباب هایی در سرنگ وجود دارد، به آرامی روی آن ضربه بزنید تا حباب ها به سمت بالا بروند. سرنگ را فشار دهید تا حباب ها دوباره داخل ویال آزاد شوند. دوباره پیستون را پایین بکشید تا به دوز صحیح برسید.

مرحله 7

ویال انسولین را پایین بگذارید و سرنگ را مانند یک دارت نگه دارید و انگشت خود را از پیستون خارج کنید.

مرحله 8

محل تزریق را با یک پد الکلی پاک کنید. قبل از وارد کردن سوزن، اجازه دهید چند دقیقه در هوا خشک شود.

مرحله 9

برای جلوگیری از تزریق به عضله، قسمت 1 تا 2 اینچی پوست را به آرامی نیشگون بگیرید. سوزن را با زاویه 90 درجه وارد کنید. پیستون را تا انتها فشار دهید و 10 ثانیه صبر کنید. با سوزن های کوچکتر، ممکن است به فرآیند نیشگون گرفتن نیاز نباشد.

مرحله 10

بلافاصله پس از فشار دادن پیستون و برداشتن سوزن، پوست گیر کرده را آزاد کنید. محل تزریق را مالش ندهید. ممکن است بعد از تزریق متوجه خونریزی جزئی شوید. در این صورت، با گاز به ناحیه مورد نظر فشار کمی وارد کنید و در صورت لزوم آن را با باند بپوشانید.

مرحله 11

سوزن و سرنگ استفاده شده را در ظرف تیز مقاوم در برابر سوراخ قرار دهید.خبرنامه خط سلامتبه تازگی دیابت نوع 2 تشخیص داده شده است؟

مدیریت دیابت نوع 2 خود را با مجموعه ایمیل 5 قسمتی ما شروع کنید. پشتیبانی، راهنمایی و نکات مفید در مورد غذا، دارو و موارد دیگر دریافت کنید.ایمیل خود را وارد کنیداشتراک در

حریم خصوصی شما برای ما مهم است

نکات مفید

برای تزریق راحت تر و موثرتر، نکات زیر را دنبال کنید:

 • می توانید قبل از استفاده از الکل، پوست خود را با یک تکه یخ برای چند دقیقه بی حس کنید.
 • هنگام استفاده از سواب الکلی، قبل از تزریق به خودتان صبر کنید تا الکل خشک شود. ممکن است کمتر نیش بزند.
 • از تزریق در ریشه موهای بدن خودداری کنید.
 • از پزشک خود بخواهید نموداری برای پیگیری محل های تزریق شما ارائه دهد.

دور انداختن سوزن ها، سرنگ ها و لانست ها

بر اساس گزارش آژانس حفاظت از محیط زیست ، در ایالات متحده، مردم سالانه بیش از 3 میلیارد سوزن و سرنگ استفاده می کنند . این محصولات برای افراد دیگر خطرناک هستند و باید به درستی دور ریخته شوند. مقررات بسته به مکان متفاوت است. با تماس با Coalition for Safe Community Needle Disposal به شماره 1-800-643-1643، یا بازدید از سایت آنها در http://www.safeneedledisposal.org ، از نیازهای ایالت خود مطلع شوید .

شما در درمان دیابت خود تنها نیستید. قبل از شروع انسولین درمانی، پزشک یا مربی بهداشت طناب ها را به شما نشان می دهد. به یاد داشته باشید، چه برای اولین بار انسولین تزریق می کنید، چه مشکلی دارید یا فقط سؤال دارید، برای مشاوره و راهنمایی به تیم مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید.

این مقاله را به زبان اسپانیایی بخوانید .

بررسی اجمالی

انسولین هورمونی است که به سلول ها کمک می کند از گلوکز (قند) برای انرژی استفاده کنند. این به عنوان یک “کلید” عمل می کند و به قند اجازه می دهد از خون به داخل سلول برود. در دیابت نوع 1 ، بدن انسولین نمی سازد. در دیابت نوع 2 ، بدن به درستی از انسولین استفاده نمی کند، که می تواند منجر به این شود که لوزالمعده نتواند به اندازه کافی – یا بسته به پیشرفت بیماری – انسولین تولید کند تا نیازهای بدن شما را برآورده کند.

دیابت معمولاً با رژیم غذایی و ورزش کنترل می شود و در صورت نیاز داروها از جمله انسولین به آن اضافه می شود. اگر دیابت نوع 1 دارید، تزریق انسولین مادام العمر ضروری است. این ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما می‌توانید با حمایت تیم مراقبت‌های بهداشتی خود، عزم راسخ و کمی تمرین یاد بگیرید که انسولین را با موفقیت تجویز کنید.

آخرین بررسی پزشکی در 31 اوت 2021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *